Jak wspierać dziecko w dniu zawodów?

Opublikowane przez admin w dniu

Gdy rodzice czynnie uczestniczą w sportowej pasji swojego dziecka – wożą na treningi, inwestują w sprzęt i szkolenia, przychodzą na mecze – to zaczynają oczekiwać wyników od dziecka, trenera i całej drużyny. Te oczekiwania mogą rodzić presję. Dziecko często odczytuje to jako wymaganie – musisz być najlepszy! Niezależnie od wyniku czy zaprezentowanego poziomu zawsze bądź wsparciem dla swojego dziecka.

Traktując dziecko jako miniaturkę dorosłego sportowca, dla którego najważniejszy jest końcowy wynik, zwiększasz prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko ze sportu zrezygnuje. Stanie się on dla niego męczący, nużący, stresujący.  Im mniej radości dziecko czerpie ze sportu, tym większe prawdopodobieństwo, że w którymś momencie zrezygnuje z niego. 

Formułujcie cele zadaniowe 

Umiejętność wyznaczania celów to bardzo istotna kwestia dla sportowca. Jak wyznaczać cele, by je realizować i czerpać satysfakcję z ich osiągania? Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na cele zadaniowe, a nie wynikowe. Wynik nie zawsze zależy wyłącznie od zawodnika, natomiast nad tym, w jaki sposób on sam się zaprezentuje może pracować. Połóżcie nacisk na rozwój, doskonalenie umiejętności i wysiłek jaki młody zawodnik wkłada w treningi. 

Dziecko uczy się przez naśladowanie

Możesz bardzo przeżywać rywalizację swojego dziecka, ale nie ma innej opcji – musisz nauczyć się kontrolować swoje emocje. Jeśli Ty nie potrafisz panować nad swoimi nerwami, to jak można oczekiwać, że Twoje dziecko będzie to potrafiło? Dzieci są bardzo empatyczne i od razu wyczuwają emocje. Natychmiast wyłapie, że jesteś zły lub rozczarowany. Każdy, nawet najmniejszy przejaw dezaprobaty (np. poprzez grymas na twarzy) może sprawdzić, że mały sportowiec będzie odczuwał bardzo silny stres, by Cię nie zawieźć.Jeśli przegrałem w zawodach to znaczy, że jestem do niczego.” Pewnie nie chciałbyś, żeby Twoje dziecko myślało o sobie w ten sposób?

Pomóż dziecku wyciągać wnioski z lekcji, jakie daje mu sport

Każde doświadczenie czegoś nas uczy. Niezależnie od tego, czy jest to zwycięstwo czy porażka, chociaż trudne sytuacje uczą najwięcej. Ważne, żeby pociecha wyciągała wnioski i uczyła się na błędach. Gdy wynik nie jest zadowalający małemu zawodnikowi może być trudno dostrzec, że część swoich zadań wykonał poprawnie.  Ty, jako wspierający rodzic, możesz pokazać mu, że mimo niesatysfakcjonującego wyniku są elementy, które wychodzą mu naprawdę dobrze. To właśnie takie informacje budują pewność siebie zawodnika. Dlatego warto doceniać wysiłek włożony w grę, realizację założeń taktycznych oraz zadań, dostrzegać i promować proces nauki w dochodzeniu do sukcesów. Przed każdym startem powiedz dziecku, że je kochasz. Tak samo po każdych zawodach, niezależnie od wyniku.

„Przestań płakać”, „Nie przesadzaj, nie ma się o co złościć”, czyli szanuj uczucia dziecka

Wyobraź sobie, że coś Cię bardzo zdenerwowało, jesteś zirytowany. Emocje sięgają zenitu – gotujesz się w środku, czujesz złość, niemoc i wewnętrzny ból. Obok stoi ktoś bliski, widzi płacz, krzyk i nagle mówi do Ciebie: “Przestań płakać – przecież nic się nie stało!” albo “Uspokój się! Po co ten krzyk?”, “Przestań histeryzować!”. Jak reagujesz na podobne komunikaty w chwili, w której jedyne, czego potrzebujesz, to nieoceniające wsparcie?  Kiedy rozmówca deprecjonuje nasze trudne emocje, zwykle potęguje to naszą złość. Stajemy się jeszcze bardziej wzburzeni. Dziecko odczuwa podobnie. Kiedy doświadcza trudnych i silnych emocji – jest zrozpaczone i zlęknione – jedyne, czego potrzebuje, to bezwarunkowa akceptacja. Zaprzeczanie uczuciom i lekceważenie ich nie przysłuży się budowaniu dobrej relacji z dzieckiem i wzmacnianiu zdrowego poczucia jego własnej wartości. Nie wszyscy profesjonalni sportowcy natychmiast po meczu analizują swój występ. Czasem warto, by minęło trochę czasu, by emocje opadły. Kolejnym krokiem może by wysłuchanie dziecka i delikatna próba wskazania pozytywów czy  sposobów rozwiązania ewentualnego problemu.

Cieszcie się wspólnym czasem

Dzieciom w wieku szkolnym aktywność fizyczna powinna się kojarzyć z dobrą zabawą. To sposób na rozładowanie napięcia, wyżycie się  i nawiązywanie nowych relacji. Sport to alternatywa dla czasu spędzanego przy komputerze czy z telefonem komórkowym w ręku. Sport to nauka wartości, kompetencji społecznych i organizacji pracy. Niech czas treningów i rywalizacji sportowej będzie sposobem na kolekcjonowanie cudownych wspomnień, umacniania relacji rodzic-dziecko i świetnej wspólnej zabawy.

 

Czy wiesz jak pomóc dziecku w walce ze stresem przed zawodami? Jak pomóc mu poradzić sobie z presją? Jak rozmawiać z dzieckiem po zawodach, które nie przebiegły po jego myśli? Tego wszystkiego możesz się dowiedzieć podczas bezpłatnego webinaru, który poprowadzę specjalnie dla rodziców młodych sportowców już w kwietniu. ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR !