Czujesz stres, który odbiera Ci moc i podczas meczu prezentujesz 60% swoich możliwości?
Presja sprawia, że unikasz rozgrywek i sytuacji rywalizacji, a ukochany dotąd sport przestał sprawiać radość? W Twojej głowie pojawiają się tysiące myśli, przez które nie jesteś w stanie skupić się na tym, co masz zrobić? Powątpiewasz w swoje umiejętności i boisz się podjąć ryzyko?
Emocje przejmują nad Tobą kontrolę?

Jeśli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to może być sygnał że warto zastanowić się nad rozpoczęciem współpracy z psychologiem sportu.


Oczywistym jest, że nad przygotowaniem sportowców do zawodów czuwa cały sztab specjalistów. Oczywiste jest, że znajdują się w nim trenerzy przygotowania fizycznego, technicznego, lekarze sportowi, fizjoterapeuci, czy dietetycy. Dzisiaj wiadomo już, że tylko holistyczne podejście może zapewnić sukces w sporcie, dlatego coraz częściej do ich grona dołączają także psycholodzy sportu. Na czym polega ich praca, czym jest psychologia sportu, co odróżnia ją od innych dziedzin psychologii?


Psychologia jako dziedzina wiedzy bardzo długo koncentrowała się tylko na tym, co w człowieku odbiega od normy. Jednak aktualnie popularniejsze stało się pozytywne podejście do zagadnień ludzkiej psychik, które więcej uwagi poświęca szczęściu i czynnikom, które je wywołują. I tak Psychologia sportu to praktyczna nauka, której głównym zadaniem jest poprawa osiągnięć sportowych. Poprawa oznacza, że coś jest ok, ale może być jeszcze lepsze. Zatem zawodnik korzystający z usług psychologa wcale nie jest nienormalny (jak w pokutującym jeszcze czasami stwierdzeniu, “nie rób ze mnie wariata, nie musz ę chodzić do psychologa”), on po prostu rozwija swoje umiejętności – trenuje je, tak samo jak umiejętności fizyczne.

Pomoc w byciu coraz lepszym i trening mentalny odbywają się m.in. poprzez:

trening umiejętności radzenia sobie ze stresem,
budowanie i wzmacnianie pewności siebie,
trening koncentracji,
trening wyobrażeniowy (wizualizacja),
umiejętne wyznaczanie celów,
wzmacnianie motywacji,
kontrolę pobudzenia,
pracę nad wewnętrznymi przekonaniami.
Trening mentalny to zestaw ćwiczeń, które systematycznie powtarzane prowadzą do zdobywania, kształtowania oraz utrwalania cech i umiejętności psychicznych niezbędnych zawodnikowi, takich jak np.: koncentracja uwagi, samokontrola poziomu pobudzenia i emocji czy odporność psychiczna w obliczu stresu. Tak jak potrzebowałeś wielu systematycznych powtórzeń, by perfekcyjnie opanować poszczególne elementy Twojej dyscypliny, tak samo dzięki treningowi mentalnemu możesz nauczyć się np. radzić sobie ze stresem.

Jako Psycholog sportu przede wszystkim korzystam z technik szkoły poznawczo-behawioralnej. Oznacza to, że źródłem rezerw są negatywne powiązania między myślami, emocjami i zachowaniem. To myśli i przekonania w znacznej mierze determinują to, w jaki sposób człowiek się czuje i jak się zachowuje. Nieracjonalne, negatywne myśli są główną przyczyną problemów. Zmiana myśli na bardziej adaptacyjne zmieni doświadczane emocje oraz wpłynie na zachowanie. Mój warsztat wzbogacam również nowinkami i technikami z zakresu neurowiedzy, tak aby jak najskuteczniej wesprzeć moich zawodników czy trenerów.

Zapraszam do kontaktu, porozmawiajmy w jaki sposób mogę pomóc Tobie lub Twojemu zawodnikowi.

Podobne wpisy