Najnowsze atykuły

Jak Rodzice Mogą Wspierać Młodych Sportowców na Drodze do Sukcesu

W tym wpisie pragnę podzielić się refleksjami na temat niezwykle ważnej roli, jaką pełnią rodzice w życiu młodych zawodników. Wspieranie dziecka w jego pasji sportowej to znacznie więcej niż obecność na meczach czy treningach. Psychologia sportu odgrywa tu kluczową rolę, a rodzice są jednymi z głównych architektów zdrowego rozwoju sportowego swoich dzieci.

Jak zaplanować cele i je zrealizować?

Planowanie celów na każdy sezon jest kluczowe dla zawodników i trenerów. Dlaczego? I jak to robić efektywnie? Dowiesz się z tego wpisu.

Psycholog sportu w sporcie dzieci i młodzieży – kaprys czy konieczność?

Poziom w sporcie wyczynowym jest bardzo wyrównany, a wyniki coraz bardziej „wyśrubowane”, coraz częściej to czynnik psychiczny o zdobyciu medalu. Współpraca kadry olimpijskiej z psychologami nikogo nie dziwi, jak jednak wygląda sytuacja na niższym szczeblu? Czy takie wsparcie w ogóle jest potrzebne? Docierają do nas głosy, że dla dzieci sport to powinna być czysta zabawa i przyjemność – czy psycholog sportu w tym pomaga czy przeszkadza?

Psychologia sportu – czym to się je?

Oczywiste jest, że w sztabie szkoleniowym znajdują się trenerzy przygotowania fizycznego, technicznego, lekarze sportowi, fizjoterapeuci, czy dietetycy. Coraz częściej do ich grona dołączają także psycholodzy sportu. Na czym polega ich praca, czym jest psychologia sportu, co odróżnia ją od innych dziedzin psychologii?

Współpraca młodego zawodnika z psychologiem sportu – jak się przygotować?

Nie wszystkie kluby sportowe mają w swojej kadrze psychologa. Wtedy to rodzice zaczynają szukać pomocy na własną rękę. Na co warto warto zwrócić uwagę przy wyborze eksperta? Jak przygotować dziecko do takiego spotkania? Wybrać formę na żywo czy online?

“Zawsze jeśli zdołasz wygrać psychicznie,
fizycznie będziesz wstanie dokonać wszystkiego.”

Haile Gebrselassie, lekkoatleta