Nie wszystkie kluby sportowe mają w swojej kadrze psychologa. Wtedy to rodzice zaczynają szukać pomocy na własną rękę. Na co warto warto zwrócić uwagę przy wyborze eksperta? Jak przygotować dziecko do takiego spotkania? Wybrać formę na żywo czy online? Tego dowiesz się z poniższej publikacji.
1. Komu powierzam moje dziecko?
Pamiętaj, że psychologiem jest tylko osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Z kolei by tytułować się trenerem mentalnym nie trzeba mieć skończonych określonej szkoły. Jeszcze inną sprawę stanowi zawód coacha. Uważam, że w przypadku pracy z młodymi zawodnikami, u których zmiany w rozwoju społecznym, emocjonalnym i fizycznym następują bardzo dynamicznie konieczna jest wiedza zakresu psychologii rozwojowej. O ile trener mentalny czy coach mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób dorosłych, które mają swoje refleksje i w razie problemów są wstanie zadbać o swoje granice, tak w przypadku dziecka stawiałabym na wykwalifikowanych pedagogów, którzy znają realia sportu dzieci i młodzieży.
Nie opieraj się jedynie na szczątkowych hasłach w BIO w Social Mediach. Poszukaj więcej szczegółowych informacji o danym ekspercie. W razie wątpliwości dopytaj o wykształcenie i doświadczenie w pracy z nieletnimi.
2. Przygotuj dziecko na wizytę
Niestety nadal zdarza się usłyszeć komentarz “Nie idę do psychologa, nie jestem wariatem”. Wielu osobom słowo „psycholog” nadal może kojarzyć się z kimś, kto pracuje z „nienormalnymi ludźmi”. Nawet, gdy mowa o psychologu sportowym. Jeśli to nie dziecko wyszło z inicjatywą wizyty u psychologa, sprawdź czy wie, co robi psycholog sportu. Wytłumacz mu czym dokładnie zajmuje się psycholog sportu (tutaj możesz przeczytać mój artykuł).
Na pewno przydatne będą przykłady znanych sportowców, którzy otwarcie mówią o swojej współpracy z psychologiem, najlepiej niech to będą osoby z Waszej dyscypliny lub pokrewnej. Pokaże mu to, że taka współpraca jest normalna i jest po prostu kolejnym elementem treningu.
Rozmawiając z dzieckiem o współpracy z psychologiem sportu warto mówić właśnie o treningu. Bo właśnie o to chodzi – o trening umysłu. Tak jak idąc na trening Twoje dziecko ćwiczy mięśnie, tak biorąc udział w sesji z psychologiem sportu ćwiczy swój umysł. Tam także będzie wykonywać różne ćwiczenia i niezbędna będzie systematyczność, by osiągać spodziewane efekty. Takie przedstawienie pracy pozwala dziecku poczuć się bezpieczniej.
Bardzo ważne jest przedstawienie współpracy jako dodatkowego treningu, którego celem jest bycie lepszym. Krzywdzące będzie jeśli dziecko wyciągnie z tej rozmowy wniosek, że coś jest z nim nie tak i idzie na sesje, by psycholog go „naprawił”.
3. Daj czas na przemyślenie
Uprzedź swojego małego sportowca, kiedy odbędzie się wizyta. Nie ukrywaj tego przed nim do ostatniej chwili, nie zaskakuj go nagłym spotkaniem.
Jeśli dziecko nie jest przekonane i nie chce korzystać z takiej pomocy, nie przedstawiaj tego, jako konieczności. Bardziej jako sprawdzenie, jak to w ogóle jest i czy mu się spodoba. Idziecie na konsultacje, by sprawdzić, jak taka praca wygląda. Pamiętaj, że w pracy z psychologiem bardzo ważna jest relacja między osobami. Zawsze na zakończenie pierwszego spotkania podkreślam, że nie ustalamy od razu terminu kolejnego spotkania. Zachęcam, aby dać dziecku czas na “przetrawienie” tego co się zadziało w gabinecie i spokojne podjęcie decyzji – czy dobrze czuje się w tej relacji, czy jest gotowe mi zaufać i regularnie ze mną pracować na zasadach, które omówiliśmy. Czasami z niektórymi jest nam nie po drodze, bo po prostu możemy mieć inne charaktery. Nawet jeśli pierwszy psycholog nie przypadnie Wam do gustu, szukajcie dalej.
4. To będzie również Twój trening mentalny – bądź gotowy się zaangażować
Rodzice odgrywają ogromnie ważną rolę w rozwoju dziecka. To Ty spędzasz z nim najwięcej czasu i to Ty masz na niego największy wpływ, Ty jesteś jego wzorem. Dlatego prędzej czy później psycholog może chcieć zaangażować Cię w pracę. Ja często dzielę sesję na dwie części: pracę z dzieckiem i pracę z rodzicem. Nie oznacza to, że ktoś jest złym rodzicem. Po prostu czasem dzieci rozumieją nasze zachowania w inny sposób niż byśmy sobie tego życzyli. Coś, co nam wydaje się dobre, dla nich wcale nie jest oznaką wsparcia. Psycholog pomaga Wam lepiej zrozumieć wzajemne potrzeby i znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron.
5. Konsultacje stacjonarne czy online?
Pandemia wymusiła na nas przeniesienie się do świata online. Z mojej doświadczenia dużo łatwiej pracowuje się online z dziećmi, jeśli wcześniej mieliśmy za sobą choć jedną sesję w gabinecie. Spotkanie się na żywo, a dopiero później przeniesienie ich do świata online jest wygodnym rozwiązaniem w przypadku wypełnionego tygodniowego harmonogramu zawodnika, lub gdy wiyzta w gabinecie wiąże się z daleką wyprawą, np. do innego miasta.
Konsultacje online mają swoją specyfikę i nie każdy będzie dobrze czuł się w takiej formie kontaktu. Dlatego tutaj najważniejsze jest zdanie i odczucie Twojego dziecka.
Jeśli decydujecie, że dziecko będzie realizować spotkania z psychologiem sportu w formie online to koniecznie trzeba zadbać o spokojnie miejsce. Takie, w którym nikt nie będzie zawodnikowi przeszkadzał, gdzie będzie miał komfort swobodnych wypowiedzi. Czasem pomocne mogą być słuchawki dla dziecka. Z kolei pozostali domownicy mogą w czasie sesji np. włączyć muzykę, tak by dziecko nie obawiało się, że ktoś go podsłuchuje.
Masz dodatkowe pytania lub wątpliwości? Napisz do mnie.